QUICK NAVIGATION: Home page Šipka The town
Aktuality

Detail aktualityČVN
27
Obrázek ke zprávě

Letničkové záhony barevně rozzáří Třinec


Jarní cibuloviny už opět nabírají sílu na příští sezónu a štafetu barevných květů definitivně převzaly trvalky a letničky. „Loni letničkové záhony zpříjemnily život v našem městě a potěšily kolemjdoucí, proto jsme se rozhodli založit tyto netradiční prvky zeleně také letos a tentokrát na více místech,“ uvedla starostka Věra Palkovská. Stejně jako v loňském roce se i letos letničky objeví u autobusového stanoviště či na promenádním chodníku. Nových zelenajících se záhonů si pozorní kolemjdoucí mohou všimnout například u náměstí T. G. Masaryka, na ulici Jablunkovské, na sídlišti Sosna, před obřadní síní v Dolní Líštné, u hřbitova v Oldřichovicích či podél silnice I/11. Celkově letničkové záhony v Třinci pokryjí 1300 metrů čtverečních.

„Letničkové záhony z přímých výsevů se stávají novým trendem v řešení veřejné zeleně města. Kromě netradičních kombinací květin a neokoukaného vzhledu vynikají svou dynamickou proměnlivosti v průběhu vegetace. Mnohé ekologicky smýšlející občany jistě potěší zvyšování biodiverzity ve městě. Letničkové záhony z přímých výsevů se navíc oproti klasickým letničkovým výsadbám vyznačují mnohonásobně nižšími náklady na jejich založení i následnou údržbu,“ uvádí referentka odboru životního prostředí a zemědělství MěÚ Třinec Halina Lisztwan.

A na jaké květiny se můžeme těšit? Různé výsevní směsi obsahují různé druhy květinových semen. Oblíbená letničková směs Chrono, která byla použita v loňském roce na autobusovém stanovišti, nás opět potěší mezi jinými květy máků, měsíčků a krásenek. Další směsi květinových semen, jejichž názvy je možno najít na informačních tabulkách u jednotlivých záhonů, obsahují semínka mnoha dalších druhů rostlin, jako jsou například chrpy, ostálky, šalvěje, sluncovky, lnice a další. Duše romantiků jistě potěší směs s názvem Romantický záhon, čichové buňky zaujme směs pojmenovaná Nízká směs vonících květin a oku bude svými barevnými kontrasty lahodit směs zvaná Barevně kontrastní pokrytí půdy.

„První rostlinky budou nakvétat již zanedlouho, v průběhu léta by se pak záhony měly proměnit v rozkvetlé „louky“ lákající pohledy milovníků květin. Ani motýli a jiní zástupci hmyzí říše jistě neponechají tyto záhony, skýtající jim potravu a skvělé útočiště, bez povšimnutí. Také díky nim letničkové záhony ožijí a budou nás naplňovat energií a dobrou náladou,“ dodává Halina Lisztwan.


Vložil:Mgr. Šárka Szlaurová
Vloženo:27.6.2017 07:55
Zobrazovat do:  28.7.2017 23:59   stop
Logo STaRS Městská knihovna Třinec - Logo Region Forum - Těšínské slezsko Euroregion - Těšínské slezsko Logo Czechpointu
 EVROPSKÁ 
 DATABANKA 
Město Třinec na facebooku