SZYBKA NAWIGACJA: Wprowadzająca strona Šipka Miasto
Aktuality

Detail aktualitySRP
2

Požár zničil dřevěný kostel Božího Těla v Gutech


Dnes v noci postihla Třinec tragédie. V místní části Guty lehla popelem naše nejstarší a nejvzácnější historická památka – dřevěný kostel Božího Těla z roku 1563. I když na místě zasahovalo deset jednotek hasičů, významnou historickou památku se nepodařilo zachránit a byla prakticky zničena. Při příjezdu hasičů byl již kostelík v plamenech a silně hořel. Oheň dostali hasiči pod kontrolu za necelou hodinu, do středečního rána pokračovalo dohašování, když u požářiště zůstala místní jednotka Třinec-Guty. Příčina vzniku požáru se důkladně zkoumá. Naštěstí nikdo nebyl zraněn.

O neštěstí byla okamžitě informována i starostka města Věra Palkovská, která hned v ranních hodinách vyrazila na místo, kde se setkala se zástupcem Biskupství ostravsko-opavského. „Je to pro mne osobně velmi bolestné a pro Třinec je to velká tragédie. Domluvili jsme se hned na místě, že budeme biskupství ostravsko-opavskému maximálně nápomocni při obnově kostela. Už nyní také zvažujeme uspořádání charitativního koncertu, jehož výtěžek by putoval právě na obnovu kostela,“ uvedla starostka Věra Palkovská.

Cenná historická památka s mnohým původním vybavením a obrazy z první poloviny 16. století prošla před několika lety (2012-2014) rekonstrukcí za 4,3 milionů korun. Největší část prostředků 4 mil. Kč poskytla EU prostřednictvím Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Moravskoslezsko, finančně projekt podpořilo také město Třinec, a dobrovolní dárci, především z řad farníků. Město Třinec přispělo v posledních letech na opravy kostela částkou převyšující půl milionu korun.

Podobná tragédie postihla v roce 2002 v Ostravě-Hrabové stejně vzácný renesanční kostel sv. Kateřiny Alexandrijské. Symbol ostravské městské části byl znovu postaven jako věrná kopie původní stavby. „Ze strany biskupství už padly první úvahy, že by se podobná obnova mohla podařit i v případě gutského kostela,“ dodala starostka.

DSC_0016_3909.jpg kostelík.jpg pozarkostelTrinec_Guty (3).jpg

Vložil:Mgr. Šárka Szlaurová
Vloženo:2.8.2017 08:59
Zobrazovat do:  3.9.2017 23:59   stop
Logo STaRS Městská knihovna Třinec - Logo Region Forum - Těšínské slezsko Euroregion - Těšínské slezsko Logo Czechpointu
 EVROPSKÁ 
 DATABANKA 
Město Třinec na facebooku