Správní obvod

Správní obvod obce s rozšířenou působností Třinec


Do správního obvodu obce s rozšířenou působností Třinec spadají obce Bystřice, Hnojník, Komorní Lhotka, Košařiska, Nýdek, Ropice, Řeka, Smilovice, Střítež, Třinec, Vělopolí a Vendryně, přičemž v Třinci je pověřený obecní úřad.

Počet obcí: 12
Počet obyvatel: 58749
Rozloha: 245km2


Správní obvod Třinec se nachází na jihovýchodě Moravskoslezského kraje. Z východu jej ohraničuje státní hranice se Slovenskem, na jihu obce správního obvodu Jablunkov, na západě obce obvodu Frýdek-Místek a ze severu je ohraničen obcemi správního obvodu Český Těšín. Do obvodu patří celkem 11 obcí a tímto počtem obcí je na 12. místě v kraji. Pověřeným úřadem je Třinec. Podílem rozlohy 4,1 % z výměry kraje je 10. v kraji a podílem 4,3 % z celkového počtu obyvatelstva kraje je na 6. místě v rámci kraje. V jediném městě tohoto správního obvodu, Třinci, žije 70,4 % obyvatel tohoto obvodu. Lesy zaujímají 47,1 % jeho celkové rozlohy a zemědělská půda 40,4 %.

Oblast se nachází ve východní části Slezska v malebném podhorském prostředí. Prochází jí hlavní dopravní tepny, železnice Bohumín – Žilina a mezinárodní komunikace E 75 – I/11, tedy komunikace vedoucí od nás na Slovensko, která je cestou historického významu, poněvadž od pradávna spojovala Slezsko s Uhrami. V Třinci – Horní Líštné byl vybudován nový hraniční přechod s Polskem pro pěší a osobní automobilovou přepravu. Nejvýznamnější řekou je Olše se svými přítoky protékajícími jednotlivými obcemi.

Oblast je obklopena půvabnými horami Moravskoslezských Beskyd s vrcholy o nadmořské výšce pohybující se kolem 1 000 m n. m. Na vrch Javorový vede z místní části Oldřichovice sedačková lanovka s celoročním provozem. Na vrcholu je turistická chata a lyžařský areál se sněhovým dělem. Pěší trasy, cyklotrasy, případně koňské stezky, které hustě protkávají okolní krajinu, nabízejí řadu překrásných výhledů i romantických přírodních zákoutí. Návštěvníkům se nabízí ubytování v hotelích, rekreačních zařízeních i v soukromí. Za návštěvu rozhodně stojí empírový zámek v Hnojníku, klimatické lázně Komorní Lhotka s pravou finskou saunou, léčivými bylinkovými lázněmi a dalším zařízením poskytujícím ozdravné procedury.
Logo STaRS Městská knihovna Třinec - Logo Region Forum - Těšínské slezsko Euroregion - Těšínské slezsko Logo Czechpointu
 EVROPSKÁ 
 DATABANKA 
Město Třinec na facebooku