Online pozorování měsíce

Hvězdárna Mikuláše Koperníka v Třinci


Historie Současnost Aktuality

Online pozorování Měsíce pro školy a odbornou veřejnost


Třinecká observatoř od letošního jara zavedla nové, tak zvané online pozorování Měsíce. Jedná se o digitalizaci obrazu nebeského objektu pomoci CMOS kamery a následného převodu na monitor. Kde může být okamžitě prezentován návštěvníkům, nebo může být dál uchován pro pozdější zpracování – např. fotografie. Většinou se pozorování provádí na sestavě teleskop typu refraktor 200/3000mm, v primárním ohnisku a kamera ASI174MCC, což dává asi 100x zvětšení. Toto postačuje pro základní prohlídku Měsíce a jeho pohoří, kráterů.

Druhá možnost je okulárová projekce, kdy se před kameru vřadí zoomovací širokoúhlý okulár, který umožňuje měnit zvětšení v rozsahu asi 150x-400x. Toto zvětšení umožní detailní prohlídku jednotlivých kráterů nebo horských masívů na Měsíci.

Vinou velkého vlnění vzduchu a polohy hvězdárny v zástavě města se používá zvětšení nejvýš 300x. Ale i tak se s pomocí speciálního programu pro eliminaci turbulence vzduchu Registax6 podařilo nasnímat mnoho poměrně kvalitních fotek Měsíce.

Návštěvníci si začínají zvykat na podstatnou změnu, kdy se už nemusí dívat do okuláru, ale obraz vidí na velkém displeji.

Níže série fotek Měsíce s postupným navyšováním zvětšení. Od 20x do 300x. Zpracované v programu Registax6.

Celkový pohled na Měsíc. Foceno astrografem 135/550mm

Severní část Měsíce. Foceno refraktorem 200/3000mm. V primárním ohnisku.

Detail pohoří Apeniny. Kráter Archimedes, Aristillus, Eratosthéne. Oblast přistání Apolla 15. Foceno refraktorem 200/3000mm, projekcí za okulárem 12mm.

Kráter Teophylus. . Foceno refraktorem 200/3000mm. Projekcí za okulárem 8mm. Zvětšení přibližně 350x.
Logo STaRS Městská knihovna Třinec - Logo Region Forum - Těšínské slezsko Euroregion - Těšínské slezsko Logo Czechpointu
 EVROPSKÁ 
 DATABANKA 
Město Třinec na facebooku