Aktuality

Aktuality


Seniorgymnázium má další úspěšné absolventy

Závěrečné osvědčení o úspěšném absolvování Seniorgymnázia si ve čtvrtek 19. ledna v Klubu seniorů převzali jeho nejvěrnější posluchači. Seniorgymnázia se během loňského roku zúčastnilo více než 150 klientů na 10 přednáškách. Podmínkou pro obdržení osvědčení je 70% účast, což se podařilo devíti studentům. Seniorgymnázium, které organizuje odbor sociálních věcí společně s Gymnáziem Třinec, je další možností, jak může starší generace v Třinci příjemně a smysluplně vyplnit svůj volný čas. Přednášky si pro seniory připravují sami studenti gymnázia, kteří jim je zároveň i prezentují.

 

„Tento způsob alternativního vzdělávání je obohacením jak pro studenty gymnázia, tak pro seniory. Nezanedbatelným přínosem společných setkávání je mimo jiné odbourávání oboustranných předsudků mezi generacemi a vzájemné sbližování,“ podotkla starostka Třince Věra Palkovská.

 

Postřehy žáků, kteří se zapojili do projektu Seniorgymnázium, vděčné reakce třineckých seniorů i společné diskuse obou stran ukazují, že navzdory mínění mnohých si tyto generace rozhodně mají co říci.

„Přínos tohoto projektu je pro žáky gymnázia jednoznačný – zvyšují si komunikačních dovednosti, získávají zkušenosti s prezentací na veřejnosti, ale také si prohlubují empatii k seniorům. Zajímavé životní zkušenosti posluchačů otevírají studentům oči a mnohdy se od nich dozvědí věci, které ve škole nikdy neuslyší. Příjemným překvapením je pro studenty nadšení, s jakým senioři informace přijímají. Studenti by asi jen stěží hledali zapálenější publikum. Na druhou stranu se posluchači jen tak lehce nenechají, jak se říká, opít rohlíkem,“ uvedla ředitelka Gymnázia Třinec Romana Cieslarová.

 

Během loňských přednášek se senioři například seznámili s genealogií, naučili se, jak si sestavit rodokmen, podívali se prostřednictvím přednášky do Vietnamu, do Izraele nebo si prohloubili vědomosti o islámu. Nadšené ohlasy a zájem seniorů o přednášky mladých gymnazistů vyústil v další pokračování této volnočasové aktivity a bezprostředně po skončení přechozího odstartoval další ročník Seniorgymnázia, tentokrát přednáškou na téma Studentský summit OSN. Informace o Seniorgymnáziu a dalších aktivitách Klubu seniorů je možné získat nejlépe přímo v budově Klubu seniorů na Husově ulici nebo na tel. 558 993 756.

Zpracovala: Mgr. Šárka Szlaurová
 
Logo STaRS Městská knihovna Třinec - Logo Region Forum - Těšínské slezsko Euroregion - Těšínské slezsko Logo Czechpointu
 EVROPSKÁ 
 DATABANKA 
Město Třinec na facebooku