RYCHLÁ NAVIGACE: Úvodní stránka Šipka Město
Témata

85. výročí povýšení Třince na město


Letošní rok je pro naše město rokem výročním. Dekretem vlády ze dne 11. 12. 1930 povýšila vláda Československé republiky k 1. lednu 1931 Třinec na město. U příležitosti tohoto významného jubilea se chystá řada kulturních, sportovních a společenských akcí, na něž bychom chtěli prostřednictvím tohoto odkazu upozornit a pozvat Vás na ně. Věříme, že si každý najde tu „svoji“ akci, která ho potěší. A organizátory bude naopak těšit, když Vám udělají připravenými akcemi radost.
25.1.2016 14:08


Soutěž z historie Třince k 85. výročí města zná své vítězky


Vzpomněli byste si, které třinecké ulice nesly v minulosti názvy A. Zápotockého, Fučíkova nebo Belojanise? Kde v Třinci najdeme památník české hymně? Historicko-vlastivědná soutěž, kterou vyhlásila u příležitosti 85. výročí povýšení Třince na město kabelová televize společně s městem Třinec, zná své vítězky. S nelehkými otázkami z historie Třince si nejlépe poradily paní Naďa Poroszová a Jarmila Kozlová, kterým k jejich vědomostem včera pogratulovala také starostka Věra Palkovská.

Diváci kabelové televize Třinec mohli prostřednictvím pěti soutěžních otázek zavzpomínat na doby dávno minulé nebo se dovědět zajímavosti, o nichž neměli dosud ani tušení. „I když jsme obě rodilé Třinečanky, na všechno jsme odpověď neznaly. Zase jsme o pár informací z dějin Třince bohatší,“ podotkly svorně obě vítězky. Kromě výše zmíněných názvů ulic měli diváci odpovědět například na otázku, jaké názvy neslo v minulosti současné náměstí Míru, ve kterém roce poprvé promítalo kino Kosmos nebo kolik starostů či předsedů MNV „vedlo“ Třinec.

Pro připomenutí prozraďme, že ulice A. Zápotockého je nynější Slezská, Fučíkova byla po roce 1989 přejmenována na Palackého a ul. Belojanise je současná Staroměstská. Památník české hymně s reliéfem J.K. Tyla najdeme v parku na Kanadě a kino Kosmos začalo promítat v roce 1968. 


11.10.2016 11:06


Mezinárodní žákovský turnaj v Neborech se vydařil


V sobotu 4.6.2016  se ve sportovním areálu TJ Nebory uskutečnil 2. ročník mezinárodního turnaje žáků ročník 2007 – 2008, který byl pořádán v rámci 85. výročí povýšení obce na město Třinec. Turnaje se zúčastnilo celkem šest týmů. Českou republiku reprezentovala mužstva TJ Nebory a Slávie Třebovice. Za Polsko hrálo mužstvo Spójnia Zebrzydowice, které přivezlo dva týmy, a za Slovensko pak mužstva  FŠ Slovania a FK Polom Raková.

Za krásného slunečného dne  vyběhlo celkem 60 dětí na dvě kvalitně připravené hrací plochy o velikosti 50 x 25 m a svedli mezi sebou klání systémem každý s každým za podpory velkého počtu fandů. Utkání byla odehrána s vysokým nasazením. Po odehrání všech utkání se vítězem turnaje stalo mužstvo Spójnia Zebrzydowice A , na dalších místech se umístila mužstva v tomto pořadí: 2. FK Polom Raková, 3. FŠ Slovania, 4. Slávie Třebovice, 5. Spójnia Zebrzydowice B a na šestém místě, po vyrovnaných výkonech, se umístilo domácí mužstvo TJ Nebory.

Nejlepším střelcem turnaje se stal hráč Fabián Grzybek - Spójnia Zebrzydowice A, nejužitečnějším hráčem byl vyhlášen Moraviec Piotr - Spójnia Zebrzydowice B a nejlepším brankářem se stal Lukáš Bednarik - FŠ Slovania. 

V rámci turnaje byly zorganizovány dvě dovednostní soutěže. Ve slalomu s míčem na čas zvítězil domácí hráč  Jakub Rusz. V závodě tříčlenných družstev (střelba na cíl, slalom, házení autů na cíl a střelba na bránu) zvítězilo mužstvo  FK Polom Raková.

Organizátoři zpestřili všem přítomným přestávku programem,  a to ukázkou zásahu dobrovolných hasičů z Gutů u nabouraného vozu s poskytnutím první pomoci, včetně odborného výkladu, a příletem jednomístného vrtulníku s jeho prohlídkou.

Při vyhlašování výsledků a předávání cen poděkovala starostka Města Třince Věra Palkovská všem účastníkům, rodičům a organizátorům za vzornou reprezentaci  a uspořádání této akce, která podporuje sportovní rozvoj mládeže na Třinecku. Věříme, že tento turnaj bude mít další několikaletou tradici.

Václav Rufer, předseda TJ Nebory


6.6.2016 14:36


Mezinárodní mládežnický fotbalový turnaj v Neborech


Srdečně zveme všechny příznivce kopané do Nebor, kde se 4. června 2016 uskuteční na hřišti TJ Nebory Mezinárodní mládežnický fotbalový trunaj hráčů ročníků 2007-2008. Začátek je stanoven na 10:30 hodin. Od 12:30 do 14:00 se fanoušci mohou těšit i na doprovodný program. Více informací najdete v příložené pozvánce. 


9.5.2016 16:31


Partyzáni z Těšínských Beskyd


Srdečně Vás zveme do Knihovny Třinec na poutavou přednášku a debatu s hosty na téma „Partyzáni z Těšínských Beskyd“, kterou v pondělí 25. dubna v 17.00 povede PhDr. Petr Majer. 

Třetí z úspěšné série historicko-regionálních večerů se zaměří na působení partyzánských oddílů na Třinecku a Jablunkovsku. Obohatí ho výstavka partyzánských vyznamenání, dokumentů a unikátních dobových fotografií i tematicky zaměřené naučné literatury. Účast na přednášce a následné debatě přislíbili přímí svědci partyzánské činnosti a rodinní příslušníci obětí nacistické zvůle. Pokud to dovolí zdravotní stav 81letého Pavla Rusze z Bystřice, budete se moci seznámit s tímto nejmladším partyzánem ČR, synem velitele partyzánské skupiny "Nad Olzou". Během přednášky Petr Majer poprvé zveřejní některé informace o partyzánských oddílech Nad Olzou a Čantoryje.


21.4.2016 09:17


Třinec za "první republiky"


Přijďte si do Café Čítárna v Knihovně Třinec prohlédnout historické fotografie Třince z 20. a 30. let minulého století! Jedná se o výběr z naskenovaných skleněných negativů pořízených v letech 1926 - 1931.  


1.4.2016 15:43


Českoslovenští letci z Těšínska


Knihovna Třinec zve na přednášku Petra Majera o osudech pilotů RAF, která se koná ve čtvrtek 18. února  v 17.00 hodin. Součástí bude i beseda s rodinnými příslušníky letců.


27.1.2016 09:11


Národní týden manželství opět i v Třinci


Týden věnovaný manželství proběhne od 7. do 14. února 2016 opět i v Třinci. Veřejnost se může těšit na několik akcí, které připravilo město Třinec ve spolupráci s neziskovými a příspěvkovými organizacemi, jejichž cílem je podpořit důležitost manželství a propagovat iniciativy zaměřené na rozvoj manželských vztahů. 


25.1.2016 16:21


Třinec hrou s rodinou


Zveme Vás k účasti na celoroční zábavně poznávací hře pro rodinné týmy z Třince! 

Podrobné informace, přihlášku a pravidla najdete zde: http://www.trinecko.cz/svaz/index.php?zdroj=rodinna_politika


25.1.2016 14:10
Logo STaRS Městská knihovna Třinec - Logo Region Forum - Těšínské slezsko Euroregion - Těšínské slezsko Logo Czechpointu
 EVROPSKÁ 
 DATABANKA 
Město Třinec na facebooku